00-020 Warszawa, ul. Chmielna 34/16 (naprzeciwko kina Atlantic)
kontakt@kancelariasprawyrodzinne.pl
Pozew o podwyższenie alimentów

Pozew o podwyższenie alimentów

Obowiązek alimentacyjny dotyczy jednego z rodziców, z którym nie zamieszkuje stale. Rodzic jest zobowiązany wnosić określoną wysokość wpłat na konto drugiego rodzica, który jest opiekunem dziecka. Pieniądze te przeznaczone są na bieżące i przyszłe potrzeby dziecka. Czasem jednak zdarza się tak, że na początku ustalona kwota przestaje być wystarczająca. Może tak być z wielu powodów.…
Czytaj dalej

Podwyższenie alimentów jak się bronić

Podwyższenie alimentów jak się bronić

Alimenty to świadczenie zapewniające uprawnionemu środki do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb. Pojęcie to obejmuje nie tylko wydatki o charakterze egzystencjalnym, takie jak ponoszone na mieszkanie, ubranie, wyżywienie lub opiekę medyczną, ale także wszelkie wydatki na cele kulturalne, towarzyskie oraz rekreacyjne. Wysokość alimentów nie jest orzekana raz na zawsze – dotyczy to nie tylko alimentów na dzieci,…
Czytaj dalej

Prawo do opieki ojca nad dzieckiem

Prawo do opieki ojca nad dzieckiem

Do ukończenia 18 roku życia, dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską, która zgodnie z polskim prawem obejmuje uprawnienia oraz obowiązki, które przysługują rodzicom względem małoletniego. Od chwili urodzenia dziecka, do momentu ograniczenia władzy któremuś z rodziców przez sąd, przysługuje ona w takim samym zakresie obojgu.  1 Władza rodzicielska2 Ograniczenie albo odebranie władzy rodzicielskiej3 Orzeczenie władzy rodzicielskiej…
Czytaj dalej

Czy ojciec ma prawo zabrać dziecko bez zgody matki?

Czy ojciec ma prawo zabrać dziecko bez zgody matki?

Pomiędzy rodzicami wychowującymi dziecko często potrafi dochodzić do poważnych konfliktów. Na skutek tego cierpią przede wszystkim dzieci, które są „przerzucane” od jednego do drugiego rodzica. Niekiedy może się zdarzyć, iż dochodzi do uprowadzenia małoletniej osoby. Muszą wtedy zaistnieć pewne przesłanki, aby w ogóle można było mówić o uprowadzeniu.  Uprowadzenie dziecka – kiedy do tego dochodzi?…
Czytaj dalej

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem - jak to wygląda, gdzie zgłosić i co może za to grozić?

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem – jak to wygląda, gdzie zgłosić i co może za to grozić?

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem to jedna z „kart przetargowych”, która jest wykorzystywana w momencie, gdy chce się odegrać na jednym z rodziców lub podwyższyć alimenty. Nie ma w tym nic dobrego, ponieważ na całej sytuacji najbardziej cierpi samo dziecko, które powinno mieć regularny kontakt z obojgiem rodziców.  Na czym polega utrudnianie kontaktów z dzieckiem? Utrudnianie kontaktu z…
Czytaj dalej

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa - jak to wygląda w praktyce?

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa – jak to wygląda w praktyce?

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa ma rację bytu wtedy, gdy matka dziecka znajduje się od jakiegoś czasu w związku małżeńskim i urodzi dziecko innego mężczyzny. Do czasu złożenia wspomnianego wyżej pozwu za ojca uznawany jest mąż matki dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dokumentach jako ojciec widniał ojciec biologiczny. Wymaga to jednak zaangażowania od…
Czytaj dalej

Jak napisać pozew rozwodowy?

Jak napisać pozew rozwodowy?

Decyzja o rozwodzie jest z całą pewnością bardzo trudna. Kiedy podejmiesz już ostateczną decyzję, warto skonsultować się z prawnikiem, który przeprowadzi Cię przez ten trudny proces. Co powinien zawierać pozew o rozwód? Każde pismo procesowe składa się z dwóch elementów – petitum oraz uzasadnienia. Pierwsza część to wnioski, a druga – powody, dla których Twoje…
Czytaj dalej

Jak obniżyć alimenty?

Jak obniżyć alimenty?

Z danych GUSu wynika, że nawet 95% wszystkich spraw sądowych o rozwody, w których są również dzieci, kończy się przyznaniem alimentów. Niestety jednak dalsze analizy dowodzą, że wyłącznie 11% wszystkich z osób, które popiera alimenty na dzieci, otrzymuje je regularnie oraz w terminie. Z badań tych wynika, że 14% dzieci z rozwiedzionych rodzin, masz szansę…
Czytaj dalej

Odpowiedź na pozew rozwodowy - o czym należy pamiętać pisząc?

Odpowiedź na pozew rozwodowy – o czym należy pamiętać pisząc?

Otrzymaliśmy pozew rozwodowy. Co zrobić w takiej sytuacji? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze musimy tego dokonywać. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak zabrać się za napisanie poprawnej odpowiedzi oraz jakich terminów dotrzymać. Odpowiedź na pozew o rozwód – formalności Jako strona pozwana po otrzymaniu pozwu rozwodowego możemy – nie musimy! –…
Czytaj dalej

Pozew o rozwód - jak przygotować i gdzie złożyć?

Pozew o rozwód – jak przygotować i gdzie złożyć?

Choć rozwód najczęściej kojarzy się z czymś złym i negatywnym, tak naprawdę pomaga rozpocząć nowe życie byłym małżonkom. Decyzja może zostać podjęta przez każdego z małżonków jeśli małżeństwo przestanie istnieć i nastąpi zupełny i trwały rozkład pożycia. Żądanie rozwiązania małżeństwa składa się w pozwie rozwodowym.  1 Jak przygotować pozew rozwodowy?2 Załączniki pozwu o rozwód3 Właściwość sądu…
Czytaj dalej

Call Now ButtonSKONTAKTUJ SIĘ