00-020 Warszawa, ul. Chmielna 34/16 (naprzeciwko kina Atlantic)
kontakt@kancelariasprawyrodzinne.pl

Ile trwa sprawa rozwodowa?

Pytanie Ile trwa sprawa rozwodowa lub jak przyśpieszyć rozwód często pada na konsultacjach prawniczych. Odpowiedź jest niejednoznaczna.

 

Jak długo trwa sprawa rozwodowa?

Rozwód jest rozwiązaniem ważnego związku małżeńskiego na żądanie jednego lub obojga małżonków. Pierwszą wykonaną czynnością w postępowaniu rozwodowym jest złożenie pozwu do sądu, który rozpoczyna dalsze postępowanie. Czas trwania rozwodu zależy od wielu czynników, żaden prawnik nie jest w stanie dokładnie określić jak długo trwa sprawa rozwodowa. Wynika to z tego, że bardzo często w trakcie toczącego się postępowania pojawiają się nowe okoliczności wpływające na przebieg rozprawy.

Czy rozwód bez orzekania o winie jest szybszy?

Domyślam się, że większość osób czytających ten artykuł chcę, choć orientacyjnie dowiedzieć się jak długo będzie trwała sprawa rozwodowa. Jak wyżej napisałam żaden prawnik nie jest w stanie określić dokładnie jak długa trwa sprawa rozwodowa, jednakże może zdecydowanie stwierdzić, że rozwód bez orzekania o winie będzie trwał dużo krócej niż sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie. Co więcej, może zdarzyć się tak, że już na pierwszej rozprawie sąd orzeknie rozwód małżonków, gdy oboje są zdecydowani na rozwód bez orzekania o winie i pozew o rozwód spełnia wszelkie wymogi formalne.

Szukasz pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego?

Masz pytania? Zadzwoń

+ 48 664 465 607

Dlaczego rozwód z orzekaniem o winie trwa dłużej?

Rozwód z orzekaniem o winie oznacza jedno, małżonkowie nie zgadzają się na porozumienie, którym można nazwać rozwodem bez orzekania o winie. Chcą walczyć o swoje prawa przed sądem. W takiej sytuacji sprawa rozwodowa wymaga, aby sąd dokonał dogłębnej analizy i aby przeprowadził postępowanie dowodowe, które przede wszystkim ma na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia. Takimi dowodami mogą być; przesłuchanie świadków, opinia biegłych, dokumenty urzędowe i prywatne, wywiad środowiskowy, SMS-y, fotokopie, filmy, e-maile, bilingi i podstawowa czynność, czyli przesłuchanie stron. Katalog ten nie jest zamknięty, posłużyłam się jedynie najbardziej popularnymi dowodami. W postępowaniu rozwodowym małżonkowie walczący o rozwód z orzekaniem o winie zazwyczaj licznie wykorzystują wszelkie pojawiające się dowody a co za tym idzie wpływa to na czas trwania sprawy rozwodowej.

Jak przyśpieszyć rozwód?

Postępowanie dowodowe jest tylko jednym z czynników, które wpływa na długość postępowania. Kolejnym czynnikiem jest to czy małżonkowie mają dzieci i w jakim wieku. Jeżeli małżonkowie nie mają dzieci lub dzieci są już pełnoletnie postępowanie nie wydłuży się. Jeżeli małżonkowie mają małoletnie dzieci wówczas do postępowania rozwodowego dochodzi kwestia dotycząca władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem. Następnie sprawa alimentów na dzieci bądź małżonka. Jak widać punktów spornych w sprawie rozwodowej jest dużo co wpływa na obszerność materiału dowodowego i na czas, który sąd musi poświęcić na rzeczywiste ustalenie, który z małżonków jest odpowiedzialny za rozkład pożycia. Podsumowując, gdy małżonkowie oboje decydują się rozwód bez orzekania o winie zyskuj czas, który trzeba by było poświęcić na rozwód z orzekaniem o winie. Często jest tak, że nie jesteśmy w stanie porozumieć się sami z własnym małżonkiem lub po prostu nie chcemy, bo mamy zbyt wiele punktów spornych, wtedy jedynym rozwiązaniem jest walka o swoje prawa przed sądem co oznacza, że musimy się liczyć z dłuższym postępowaniem.

 

Call Now ButtonSKONTAKTUJ SIĘ