Kto może starać się o obniżenie alimentów?
Kiedy można ubiegać się o obniżenie alimentów?
Aby ubiegać się o ich obniżenie, w pierwszej kolejności musi zostać wydany wyrok sądu, na mocy którego ustalona jest ich wysokość. Wtedy w celu ich obniżenia, można złożyć do sądu pozew o ich obniżenie. W tym celu należy jednak pamiętać o tym, że należy przedstawić przed sądem dokumenty, potwierdzające pogorszenie się sytuacji finansowej, utraty pracy lub choroby, której leczenie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Swoje racje w tej sprawie można również bronić poprzez przedstawienie w sądzie dowodów, które świadczyłyby o poprawie sytuacji finansowej osoby, która alimenty pobiera.
Jak ubiegać się o obniżenie alimentów?
Podstawą do rozpatrzenia tej prośby jest złożenie w sądzie pozwu o obniżenie alimentów. Można to zrobić samemu lub za pośrednictwem prawnika, który reprezentuje naszych interesów. Pozew można również (wraz z odpisem, który ma powędrować do strony przeciwnej) można wysyłać do sądu pocztą. Można go dostarczyć także osobiście – w biurze podawczym sądu rejonowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów. Co należy umieścić we wniosku pozwu? Powinien on zawierać m.in.:
- Wysokość kwoty płaconych dotychczas alimentów;
- Określenie, czy alimenty zostały przyznane z orzeczenia sądu, czy obowiązek ich płacenia wynikał z umowy zawartej pomiędzy rozwodzącym się małżeństwem;
- Wartość przedmiotu sporu – czyli różnicę w kwocie alimentów zarządzonych przez sąd a kwotą, którą powód wniosku wskazał;
- Opłatę sądową – wynosi maksymalnie do 5% wartości spornej kwoty. Jej wysokość nie może być jednak mniejsza niż 30 zł.
- Powód, dla którego dochodzimy swojego roszczenia.
Poprawnie sporządzony wniosek, po rozpatrzeniu przez sąd na korzyść osoby płacącej alimenty, może upoważniać powoda, do obniżki wysokości alimentów nawet na kolejnych 12 miesięcy. Jego długość zależy jednak od podjętej decyzji sądu.