00-020 Warszawa, ul. Chmielna 34/16 (naprzeciwko kina Atlantic)
kontakt@kancelariasprawyrodzinne.pl

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem – jak to wygląda, gdzie zgłosić i co może za to grozić?

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem to jedna z „kart przetargowych”, która jest wykorzystywana w momencie, gdy chce się odegrać na jednym z rodziców lub podwyższyć alimenty. Nie ma w tym nic dobrego, ponieważ na całej sytuacji najbardziej cierpi samo dziecko, które powinno mieć regularny kontakt z obojgiem rodziców. 

Na czym polega utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem może przybierać rozmaite formy. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane praktyki to:

  • manipulowanie zachowaniem dziecka – np. opowiadanie o byłym partnerze wymyślonych historii (o negatywnym znaczeniu),
  • wywożenie dziecka.

Takie postępowanie jest nazywane „alienacją rodzicielską”. Działanie to przypomina swoim charakterem przemoc emocjonalną i jest celowe. Ma na celu zniszczyć zbudowane relacje dziecka z jednym z rodziców. Dziecko jest zastraszane, pełne lęku i ma problemy z kontrolowaniem swoich emocji. Bardzo często nie obejdzie się później bez profesjonalnej terapii z psychologiem lub psychiatrą.

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem może być realizowane na wiele sposobów, m.in. poprzez zapewnianie dziecku szeregu pokus. W momencie, gdy ma się spotkać z jednym z rodziców, drugi rodzic decyduje się na zorganizowanie wymarzonej wycieczki, zakupienie dawno wypatrzonego prezentu (np. konsoli), itd. To właśnie wtedy dziecko może stracić chęć na kontaktowanie się z rodzicem, z którym na co dzień nie mieszka. Przy rozwodach i sprawach związanych z opieką nad dziećmi sąd ustala odgórne zasady, co do wychowywania dziecka przed jednego z rodziców (miejsce zamieszkania dziecka) oraz kontaktów małoletniej osoby z drugim rodzicem (i alimentów). Należy je bezwzględnie respektować.

Gdzie zgłosić utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Jeśli dojdzie do utrudniania kontaktów z dzieckiem nie pozostaje nic innego, jak temu przeciwdziałać. Rodzic, który się z tym spotkał powinien wstąpić na drogę sądową. Warto złożyć odpowiedni wniosek (najlepiej w porozumieniu z adwokatem) i rozpocząć postępowanie sądowe o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Trzeba też wyrazić swoje oczekiwania i uwzględnić w nich harmonogram spotkań z małoletnią osobą, w którym znajdzie się miejsce na:

  • okres wakacyjny,
  • ferie zimowe,
  • rok szkolny,
  • inne okoliczności (np. o charakterze rodzinnym).

Wniosek składa się w najbliższym miejscu zamieszkania dziecka sądzie rejonowym. Powinien to być wydział rodzinny i opiekuńczy. Co najważniejsze wniosku nie trzeba składać osobiście. Można go wysłać pocztą lub elektronicznie. Jeśli postanowienie sądu nie jest respektowane należy zwrócić się do sądu z wnioskiem o egzekucję kontaktów z dzieckiem. Kluczem do sukcesu jest poprawnie i profesjonalnie przygotowany dokument, więc opłaca się współpracować z wykwalifikowanym adwokatem. W specyficznych przypadkach kontakt z dzieckiem odbywa się przy udziale kuratora.

Co grozi za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem to dość poważna sprawa, więc nic dziwnego, że grożą za to surowe kary. Chodzi tutaj przede wszystkim o karę grzywny. W skrajnych przypadkach może być to dość wysoka suma (nawet kilkanaście tysięcy złotych), chociaż na samym początku sąd może zdecydować się na zastosowanie ponaglenia, co do respektowania zasad ustalonych na zakończonej sprawie o opiekę nad dziećmi i kontakty z dzieckiem.

Odpowiednie organy i instytucje pracują jednak nad tym, aby kary były jeszcze surowsze (np. do dwóch lat więzienia za samo utrudnianie kontaktu z dzieckiem i do 12 lat, gdy na skutek działań jednego z rodziców dziecko podejmie próbę samobójczą).

Call Now ButtonSKONTAKTUJ SIĘ