00-020 Warszawa, ul. Chmielna 34/16 (naprzeciwko kina Atlantic)
kontakt@kancelariasprawyrodzinne.pl

Ugoda majątkowa po rozwodzie

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO

Czy ugoda majątkowa po rozwodzie jest możliwa? Rozwód i wszystko, co z nim związane najczęściej kojarzy się z pełnym emocji, nerwów i przedłużającym się postępowaniem. Co jednak można zrobić, by takie negatywne aspekty ograniczyć? Rozwiązaniem w tym zakresie może być np. zdecydowanie się na ugodę majątkową po rozwodzie, czyli tzw. umowny podział majątku.

Majątek wspólny

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Jednak w momencie, kiedy między małżonkami dochodzi do orzeczenia rozwodu – tym samym ustaje między nimi owa wspólność.

Podział majątku

Istnieją dwa warianty w zakresie podziału dorobku małżonków po rozwodzie. Pierwszą opcją jest sądowy podział takiego majątku, zaś drugą umowny. Wariant sądowy wiąże się zazwyczaj z dość długotrwałym oraz złożonym postępowaniem. Dodatkowo wybierając takie rozwiązanie niekiedy trzeba liczyć się z dużymi kosztami – np. powołania biegłych rzeczoznawców (najprościej rzecz ujmując – na początku musi zostać ustalony skład majątku wspólnego – nieruchomości oraz ruchomości, w dalszej kolejności należy „zaproponować” to, w jaki sposób zostanie on podzielony; następnie sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego wydaje końcowe orzeczenie dokonując jak najbardziej racjonalnego i sprawiedliwego podziału).

Szukasz pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego?

Masz pytania? Zadzwoń

+ 48 664 465 607

 

Ugoda majątkowa po rozwodzie

Z kolei, umowny podział majątku to wariant, który może być dokonany bez udziału sądu. Jest to bardzo dobra opcja, w sytuacji gdy między rozwiedzionymi już małżonkami istnieją co najmniej poprawne relacje. Obie strony muszą być bowiem zgodne, co do treści takiej umowy (pozwoli zaoszczędzić to czasu, nerwów, jak i pieniędzy). Do zalet należy także to, iż byli małżonkowie sami mogą decydować o tym, komu przypadną poszczególne składniki majątku (sami ustalają sposób i zakres podziału). Ponadto, należy zaznaczyć, iż podział taki nie musi być równy – najważniejsze, by był zaakceptowany przez dwie strony. W umowie takiej można jasno określić do kogo trafi np. samochód, telewizor, określone meble. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, iż w sytuacji, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość – umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W innych przypadkach może być to umowa w dowolnej formie (może obejmować cały majątek, jak również jego część). Jak widać – warto jest więc wypracować w tym względzie porozumienie z byłym małżonkiem (rozmowy i racjonalne argumenty mogą okazać się kluczowe). Jeżeli jednak, mimo wszystko druga strona nie jest skora do zaakceptowania takiego rozwiązania, warto wówczas wysłać jej wezwanie do podziału wspólnego majątku (najlepiej podpisane przez adwokata lub radcę prawnego; taki krok może pomóc byłemu małżonkowi w zrozumieniu, iż lepiej będzie uniknąć wizyt w sądzie, wiążących się z tym emocji oraz kosztów i to właśnie ugoda majątkowa po rozwodzie będzie lepszym rozwiązaniem).

Call Now ButtonSKONTAKTUJ SIĘ