00-020 Warszawa, ul. Chmielna 34/16 (naprzeciwko kina Atlantic)
kontakt@kancelariasprawyrodzinne.pl

Prawnik rozwód Ochota

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO

Zdarza się, że więzi łączące małżonków stają się słabsze, albo całkowicie zanikają. Jeśli rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny i trwały, sąd może orzeknąć rozwód i zakończyć formalnie związek małżeński. Jak krok po kroku przejść przez procedurę rozwodową?

Pierwszy krok – pozew rozwodowy

Pozew rozwodowy to formalne pismo, które warto spisać pod okiem prawnika doświadczonego w sprawach rodzinnych. Specjalista podpowie, co jest istotne w pozwie, a czego należy unikać. Doradzi również, czy wnieść o pozew z orzeczeniem o winie, czy za porozumieniem stron. Pozew powinno się złożyć w sądzie odpowiadającym miejscu zamieszkania małżonków.

Rozwód bez orzekania o winie

Rozwód za porozumieniem stron jest najszybszym sposem na zakończenie związku małżeńskiego. W przypadku kiedy małżonkowie rozchodzą się w zgodzie i nie ma sporu dotyczącego alimentów lub opieki nad dziećmi, zazwyczaj jedna lub dwie rozprawy sądowe są wystarczające do zakończenia procedury rozwodowej. Nie trzeba bowiem zbierać dowodów na winę jednego z małżonków.

Rozwód z orzekaniem o winie

Można wystąpić również o rozwód z orzekaniem o winie jednego małżonka. Pomimo, iż jest to bardziej skomplikowane rozwiązanie, stanowi częstszy wybór rozwodników ze względu na możliwość nałożenia przez sąd obowiązku alimentacyjnego na winną stronę. Wtedy winny rozpadu małżeństwa musi dożywotnio płacić nałożone alimenty byłemu małżonkowi.

Sąd może również orzec rozwód z winy obojga małżonków. Taka decyzja zapadnie nawet jeśli wina jednej ze stron jest znacznie większa od drugiej.

Rozprawa rozwodowa

Termin rozprawy jest ustalany przez sąd, a obie strony są informowane o decyzji za pośrednictwem formalnego pisma. Podczas rozprawy sąd zapoznaje się z materiałem dowodowym oraz przesłuchuje świadków.

Wyrok

Sąd wydaje wyrok zawierający decyzję na temat orzeczenia o winie, ustanawia komu należy się władza rodzicielska i z którym z rodziców dzieci będą mieszkać. Ustanawia również, jak wysokie będą alimenty na dzieci.

Przeważnie sprawy dotyczące alimentów na współmałżonka czy podziału majątku są rozwiązywane przez byłych małżonków. Jeśli porozumienie w tych kwestiach nie jest możliwe, a metody mediacyjne zawodzą, kwestie te rozstrzyga się również drogą sądową.

Czy można odwołać się od wyroku?

Wyrok sądu uprawomocnia się po 21 dniach od jego wydania. W przypadku kiedy jest on satysfakcjonujący, do tego czasu należy złożyć do sądu wniosek o odpis wyroku razem z klauzulą prawomocności. Natomiast jeśli ma się do niego zastrzeżenia, w ciągu 7 dni należy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku, a następnie do 14 dni złożyć apelację.

 

Adwokaci i radcy prawni z doświadczeniem w sprawach rodzinnych
Masz pytania? Zadzwoń

Zobacz także:
Prawnik rozwód – Żoliborz
Prawnik rozwód – Wola
Prawnik rozwód – Mokotów
Prawnik rozwód – Ursynów
Prawnik rozwód – Ochota
Prawnik rozwód – Białołęka
Prawnik rozwód – Praga południe

Call Now ButtonSKONTAKTUJ SIĘ