00-660 Warszawa, ul. Lwowska 4/3
kontakt@kancelariasprawyrodzinne.pl

Sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca

Chcesz wiedzieć jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca? Jakie są działania sądu w sprawie o ojcostwo? Przeczytaj rady naszego prawnika. Kancelaria prawna działająca na terenie Warszawy zajmująca się między innymi sprawami o ustalenie ojcostwa.

Sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca.

W tym artykule chciałabym z wami rozważyć co należy wiedzieć o sądowym ustaleniu ojcostwa przez ojca. W większości spraw z tego zakresu występuje do sądu matka albo dziecko. Taką samą możliwość ma również ojciec dziecka. W jaki sposób przeprowadza się takie postępowanie? Zapraszam do artykułu.

Jak ustalić ojcostwo?

W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, w jaki sposób można ustalić ojcostwo, naturalnie dzieje się tak, że po narodzeniu dziecka jego ojciec uznaje dziecko. Wykonuje to w taki sposób, że po narodzeniu dziecka występuje z oświadczeniem do kierownika urzędu stanu cywilnego o uznanie ojcostwa. Matka dziecka albo potwierdza takie oświadczenie jednocześnie z ojcem, albo może potwierdzić w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia ojca. Kolejną możliwością uznania ojcostwa jest orzeczenie sądowe. Dochodzi do takiej możliwości w przypadku gdy matka dziecka nie chce potwierdzić takiego oświadczenia przed organem.

Szukasz pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego?

Masz pytania? Zadzwoń

+ 48 664 465 607

Sądowe ustalenie ojcostwa, co dalej?

Skoro już wiemy, że w przypadku gdy matka dziecka nie potwierdziła w określonym terminie ojcostwa, pozostaje nam złożenie takiej sprawy do sądu. Mężczyzna, który chce wystąpić w sprawie sądowego ustalenia ojcostwa, może to zrobić w przypadku gdy dziecko żyje i nie ukończyło pełnoletniości. Występuje z powództwem przeciwko matce i dziecku lub tylko dziecku, jeżeli matka dziecka nie żyje. W tej sprawie nie występują opłaty sądowe. Upoważniony występuje z powództwem do właściwego sądu, czyli zgodnie z art. 27 kpc. do sądu rejonowego, ponieważ to ten właśnie sąd zgodnie z ustawą rozpatruje sprawy o sądowe ustalenie ojcostwa. Art. 27 kpc. również nam mówi o tym, że sąd, do którego składamy (czyli sąd rejonowy) musi być właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego. Trzeba jednak pamiętać, że biologiczny ojciec wobec prawa do momentu orzeczenia sądu jest ojcem domniemanym.

Jakie są działania sądu w sprawie o sądowe ustalenie ojcostwa?

Zadaniem sądu jest stwierdzenie czy domniemany biologiczny ojciec dziecka jest nim w rzeczywistości. Nie obejdzie się bez postępowania dowodowego, sąd musi mieć twarde dowody na to, że domniemany ojciec jest ojcem biologicznym dziecka. Kluczowym dowodem będzie zlecenie badań DNA. Postępowanie kończy się wydaniem wyroku. Strony nieusatysfakcjonowane wydanym wyrokiem mają prawo do złożenia apelacji.

Call Now ButtonSKONTAKTUJ SIĘ