Nasza kancelaria kieruje swoje usługi do osób szukających pomocy prawnej w sprawach o rozwód. Sprawy rozwodowe stanowią zdecydowaną większość wszystkich naszych spraw, posiadamy ogromne doświadczenie w prowadzeniu tego typu postępowań. Działamy na terenie dzielnicy Wola.
Wiemy o tym, że tego typu sprawy to dla naszych Kentów stres, niepokój i ogromne nerwy. Rolą profesjonalnego prawnika jest więc nie tylko specjalistyczne wsparcie, ale także studzenie emocji.
Podczas ślubu nie planujemy rozwodu. Co jednak w sytuacji, gdy losy naszego związku potoczyły się inaczej? Rozwód to przykre zdarzenie. Możemy jednak przygotować się do niego i dowiedzieć się jak najwięcej, by przejść przez niego bez dodatkowych problemów. Oto kilka przydatnych informacji.
Rozwód bez orzekania o winie, czyli inaczej za porozumieniem stron
Czasami najlepszym wyjściem jest dogadanie się. Podział majątku można przeprowadzić u notariusza bez ingerencji sądu. Rozwód bez orzekania o winie następuje najczęściej w sytuacji, gdy obydwie strony chcą dogadać się polubownie i nie mają dzieci lub zgadzają się w sprawie opieki nad nieletnią osobą. Rozprawa w takiej sytuacji trwa ok. 30 minut, włącznie z ogłoszeniem wyroku. Sytuacja niestety komplikuje się, gdy partnerzy nie mogą się dogadać w sprawach finansowych lub opieki. To najczęstsze powody, dla których pary nie decydują się na rozwód za porozumieniem stron.
Rozwód z orzekaniem o winie
Sytuacja ma miejsce, gdy jedna ze stron wnosi o rozwód z orzekaniem o winie. Warto zauważyć, że takie sprawy toczą się o wiele dłużej od tych bez orzekania. Czasami nawet do 3- 4 lat. Strony przedstawiają argumenty, które mają przekonać sąd, który z małżonków więcej wniósł do małżeństwa. A tym samym, który więcej z niego otrzyma, po ogłoszeniu wyroku. Niekiedy sąd decyduje, że wkład jest porównywalny po obu stronach i wówczas majątek dzieli się po połowie lub proporcjonalnie. Opieka nad dziećmi najczęściej przyznawana jest matce, wówczas ojciec ma prawo do widywania dziecka w wyznaczonych przez sąd terminach. Nie jest to jednak reguła, ponieważ do każdej sprawy sąd podchodzi indywidualnie.
Pozew o rozwód – jakie dokumenty należy złożyć do sądu
Pozew o rozwód składany jest do sądu okręgowego w dwóch egzemplarzach. Powinien zawierać skrócone akty urodzenia wszystkich dzieci z małżeństwa, jeżeli są. Wymagany jest również oryginał odpisu skróconego aktu małżeństwa oraz zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy. W przypadku sprawy bez orzekania o winie, w sytuacji braku dzieci, kwestia jest prosta, ponieważ wystarczy uwzględnić tę formę rozwodu w pozwie. Natomiast, gdy sprawa toczy się w oparciu o przyznanie opieki, należy do pozwu dołączyć:
- który z rodziców ma sprawować opiekę nad dzieckiem lub dziećmi – ich miejsce zamieszkania,
- wysokość alimentów,
- propozycję kontaktów rodzica, który nie sprawuje stałej opieki – z dzieckiem lub z dziećmi,
- potwierdzenie o próbie pojednania lub mediacjach prowadzonych przed złożeniem pozwu,
- w przeciwnym razie uzasadnienie dlaczego nie podjęto powyższych prób.
Zobacz także: Prawnik rozwód – Żoliborz Prawnik rozwód – Wola Prawnik rozwód – Mokotów Prawnik rozwód – Ursynów Prawnik rozwód – Ochota Prawnik rozwód – Białołęka Prawnik rozwód – Praga południe